Index očekávání firem

Předat firmu dětem chtějí dvě pětiny podnikatelů

Svým dětem by firmu nebo podnikání rádi předali čtyři z deseti malých a středních firem a podnikatelů. Uskutečnit tento plán se ovšem povedlo jen 14 procentům zakladatelů nebo majitelů firem. Mezi nejbližšími příbuznými jako pokračovatel podnikatelských aktivit vede jednoznačně syn, vyplývá z průzkumu v rámci Indexu očekávání firem.

S předáním podnikání svým potomkům nepočítá bezmála 38 procent dotazovaných. Zbývající část buď nezná odpověď nebo nemá děti. „Jedné dceři jsem podnikání předal a stále nad ním mám dohled, s druhou to skončilo špatně,“ konstatoval Jak Kopička, jednatel firem KOP KD a Markop FL.

Mezigenerační předávání může firmám významně usnadnit banka. „Statistiky ukazují, že pouze jedna třetina z firem generační transfer úspěšně zvládne. Ze zkušeností víme, že čeští podnikatelé často podceňují proces předávání firmy. Správně provedený proces transferu je poměrně časově náročný a trvá minimálně devět až dvanáct měsíců. Finální uspořádání poměrů by mělo zajistit fungování společnosti na několik příštích desetiletí. Je důležité nejen optimalizovat vlastnickou strukturu, ale také maximalizovat hodnotu společnosti v případě jejího prodeje,“ uvedl Petr Manda, výkonný ředitel Firemního bankovnictví ČSOB.

Pokud děti převzetí firmy nebo živnosti odmítnou, bude to 29 procent z oslovených podnikatelů řešit nalezením jiného nástupce nebo prodejem. Hned 12 procent se ale v takovém případě chystá podnikání ukončit a firmu zrušit. Šest procent podnikatelů pak má převzetí firmy s potomky domluveno nebo si jejich odmítnutí vůbec nepřipouští.

2 komentáře

  • Ike Lucus 13.11.2020

    I just want to tell you that I’m newbie to blogging and certainly liked your web site. Likely I’m going to bookmark your blog post . You surely come with fabulous stories. Thanks a lot for sharing with us your website.

    http://www.afterrlontaimasc.com

  • Scott 30.4.2020

    Dobrý den, dobré ráno, pokud máte naléhavou půjčku, musíte splatit své dluhy nebo potřebujete další kapitál ke zlepšení svého podnikání? Půjčujeme peníze lidem, kteří potřebují finanční podporu.

    Máte-li zájem, neváhejte nás kontaktovat ohledně následujících informací. E-mail: scotlicon121@gmail.com nebo WhatsApp; +17135876055

Přidejte komentář

(*) povinné pole

Odeslat známému

Vaše jméno (vyžadováno)

Váš email (vyžadováno)

Odeslat na email (vyžadováno)

captcha

×