Index očekávání firem

Pouze 11 % firem využívá evropské dotace

Malé a střední podniky pro svůj rozvoj dostatečně nevyužívají dotace z fondů Evropské unie. Dotace se jim zdají komplikované, a proto je doposud využilo pouze 11 procent firem. Vyplývá to z analýzy indikativního oboru v rámci Indexu očekávání firem ČSOB a šetření mezi 500 českými firmami.

O evropské dotace si v minulosti zažádala pouze každá zhruba desátá firma. I když programy běží už dlouhá léta a finančních prostředků je v dotačních programech dostatek, zástupci firem bývají zaskočeni častými změnami pravidel a jejich složitým výkladem. I proto se mnozí obracejí na poradenské firmy. Polovina malých a středních podnikatelů si evropské dotace pokouší získat sama.

„Proces získání dotací EU je složitý a administrativně náročný, proto by se firmy měly raději spolehnout na profesionály a netrápit se s touto agendou samy. Je to podobně jako s daňovým nebo právním poradenstvím. Zákony jsou složité, často se mění, a proto firmy využívají profesionální daňové poradce či právníky – nejsou levní, ale jejich služby se jednoznačně vyplatí,“ říká Jakub Tomaštík, ředitel ČSOB EU Centrum.  

Poradenství bank při vyřizování evropských dotací zatím využívají jen čtyři procenta dotazovaných firem, většina se obrací na poradenské firmy (41 procent).

Podle Jakuba Tomaštíka ale banka nabízí komplexnější řešení „Celkově je pro klienta finančně výhodnější vyřídit si dotaci a úvěr v bance, protože poradenství je zohledněno v úrokové sazbě a klient získá výhodnější podmínky financování. Zajištěné financování je totiž nezbytnou podmínkou k čerpání dotace, což poradenské firmy nedokáží zajistit ani garantovat. Odlišujeme se také tím, že poskytujeme naše poradenské služby v oblasti EU fondů pouze na bázi provize za úspěch, takže naši klienti neriskují žádné nevratné poplatky předem bez garantovaného výsledku,“ upozorňuje Tomaštík.

Jedním ze spokojených uchazečů o evropské fondy je Michal Výprachtický, obchodní ředitel a vedoucí strojírenské výroby ve společnosti Výprachtický. „EU dotace jsme využili pro nákup nových technologií z programu Rozvoj III a rekonstrukce brownfieldů z programu Nemovitosti. Musím říct, že bez dotací bychom nebyli schopni nastartovat růst naší firmy. Pomohly nám zrekonstruovat starý nevyužívaný objekt na výrobní areál a poté nakoupit nové technologie pro výrobu. To nám otevřelo cestu k novým zakázkám.“

4 komentáře

 • Milan 24.6.2018

  Pan Babiš prohlašuje, že podnikatel, který vydělá za rok 5.000,-, by toho podnikání měl nechat. Já si myslím, že podnikatel, který se uživí, platí daně, po nikom nic nechce, dává lidem práci a ještě vydělá 5.000,- za rok, je přínosem pro společnost. Podnikání by měl rozhodně zanechat každý, kdo čerpá dotace. To prosím není podnikatel, protože stojí ve stejné frontě s nataženou rukou jako nezaměstnaní, neziskové organizace, státní zaměstnanci apod.

 • Michal Vašíček 22.6.2018

  Dobrý den,

  systém dotací je nezdravý, ničí přirozené prostředí.

  Nastavení systému dotací je pro ty co mají peníze a plynulý tok peněz ne zakázková výroba, Pokud budete realizovat dotace stáváte pro další úřad rukojmí, který Vás jedním rozhodnutím (protože „papír“ má být jiný nebo jinak vypadat nebo chybí) může zlikvidovat.
  Je dost státních úřadů, které výrobní firmy kontrolují a požadují více a více nesmyslných papírů a k nesmyslným nařízením a jejich dodržování, které nemají nic společného s realitou. Za každé pochybení je pokuta, tzn. chybějící papír.

  Přirozenou náplní firmy by mělo být podnikání, NE vyplňování a dávání papírů pro úředníky.

  Nabídky dotačních titulů je mimo realitu a potřeby malých firem.

  Pokud některé programy byli určovány pouze pro určité regiony, je to mimo, protože pokud jste v regionu, kde je automobilka a je velká zaměstnanost nemáte nárok i přes to, že s ní nic nemáte společného. Ještě Vám automobilka komplikuje život tím, co dělá na trhu práce.

  Riziko, úsilí a náklady, které získání dotací pro firmu je dosti vysoké.
  To co z nabízených dotačních peněz zbude, když odečtete náklady s tím spojené zajištění dotací, úroky. riziko nevyplacení, krácení úhrady dotace …. žádná hitparáda to NENÍ spíše velké riziko. Když vezeme ještě metody finanční správy a jiných úřadů, jste považování za podvodníky a zloděje, tak je to spíše větší riziko než přínos.

  Pokud chcete nakoupit nové technologie musíte na to mít prostory. Na standardní nové prostory – rozšíření, dotace nedostanete, nehledě na to jak je administrativně náročné získat povolení, když každý úředník má na to 30 dní a se vším má problém a potřebuje další papíry pro své alibi. Musíte zrealizovat stavbu a pak všechny orgány Vám na to dát razítko, že je to O.K. I když je to dle schválené dokumentace, tak je něco potřeba jinak, doložit jiné papíry atd…. Čas běží k danému termínu to nestihnete nainstalovat zprovoznit a veškerá sláva dotací je pryč a vy máte pouze dluhy a oči pro pláč.

  Ve výsledku dotace se vyplatí těm co plánují investice a mají na tyto investice a díky dotacím mají tyto investice o trochu levnější a ještě udělají reklamu tabulkou na EU.

  Takto dotace pomáhají. Určitě ne malým, snaživým i když mohou být schopní.

  Jsme firma, která vyrábí stroje a máme zákazníky po celém světě. Podpora státu v podstatě žádná, Když jednáte s úředníky Vaše projekty jsou buď malé nebo zase velké na tak malou firmu.
  Bylo by dobré kdyby místo byrokracie a obtěžování ze strany úředníků a státní správy byla podpora a pomoc, aby vše šlo lépe a jednodušeji.

  Dotace nejsou pomocí většinou pouze někoho zvýhodní a spíše deformují trh a škodí. Je to podhoubí pro korupci a ničí to společnost

 • Mirek 21.6.2018

  Můj názor? Dotace soukromého podnikání jako takové jsou nesmysl popírající podstatu samotného podnikání. Podnikání je o zisku!
  Pokud podnikatel potřebuje (nebo chce) dotace do svého podnikání, měl by se velmi zamyslet nad tím jestli je schopný podnikat. To platí i o velkých korporacích. Dotace přinášející víc škody než užitku.

  Překvapení, že dotace pro malé podnikatele nejsou využívány, je důkazem totální neznalosti malého podnikání těmi, kdo dotace vypisují (troufám si tvrdit, že v tom je možná i arogance) .

  Malý podnikatel nepotřebuje dotace, je zvyklý na to že musí počítat a na všechno si vydělat. Nemá čas na zbytečné neproduktivní papírování spojené s dotacemi, nezaměstnává armády lidí na to aby vyřizovali a připravovali podklady a papíry (s tím žádná poradenská firma ani banka pomoci nemůže).

  Dotace mají mají smysl jen na obecně prospěšné věci (dopravní a technická infrastruktura, sociální programy, vzdělávání, záchrana památek, ochrana přírody apod.) jen pro veřejný sektor.

 • Michal Gabriel 21.6.2018

  Po letech průzkumu dotačních titulů si dovolím napsat radikální názor. Kdo se může divit, že nečerpáme dotace, když jsou nabízeny mimo potřeby firem! Zjišťuje někdo, o co by měly malé firmy zájem? Evidentně ne. Proto se nehlásíme o procházku martiriem povinností, která by možná stála za to. Tituly: „Na co lze čerpat: „Na pořízení výzkumného vybavení“. My vyrábíme, nezkoumáme. „Plánujete do výroby a na trh uvést nový výrobek, službu nebo technologie?“ Neplánujeme. Vyrábíme už 26 let nové výrobky. Na dotaci stejně kvůli nějaké podmínce nedosáhneme. Dotace dostávají velké firmy, možná zemědělci, i když je někteří.

Přidejte komentář

(*) povinné pole

Odeslat známému

Vaše jméno (vyžadováno)

Váš email (vyžadováno)

Odeslat na email (vyžadováno)

captcha

×