Index očekávání firem

Optimismus, ale i opatrnost jsou namístě

Každá čtvrtá firma očekává, že její investice budou vyšší než loni.

Máme za sebou další, v pořadí již XI. vlnu průzkumu Index očekávání firem. Co se změnilo oproti minulému čtvrtletí? Je pravda, že Index očekávání firem oproti minulému kvartálu poklesl o 11,7 bodu. Firmy přesto zůstávají optimistické, a to na úrovni 14,2 bodu. Je tedy velká otázka, co je za oním propadem, zvlášť když se z médií skoro každý den dovídáme, jak je česká ekonomika v perfektní kondici.

Pojďme se tedy podívat na proměnné, tedy dílčí Indexy vývoje poptávky, investic a plánované úrovně podnikání. Právě Index vývoje poptávky se už počtvrté v řadě snížil, i když jsou firmy stále optimistické. Více se jich ale obává, že v příštím kvartále nebude tolik poptáváno jejich zboží. Nejde sice o nijak dramatické obavy, ale podstatný rozdíl lze pozorovat mezi velkými a malými firmami či živnostníky.

I v dalších ukazatelích jsou mnohem optimističtější větší firmy se silným zázemím, naopak ty malé mají obavy. Podle posbíraných dat lze přitom vysledovat, že se právě menší podnikatelé obávají především zásahů státu a nové legislativy. A je to logické. Velké podniky s účetními odděleními se změnám přece jen přizpůsobují snadněji. Tam, kde si podnikatelé a živnostníci dělají účetnictví sami nebo využívají služeb (které jsou čím dál dražší) externích účetních, přece jen obavy mohou růst.

Opatrnější jsou firmy oproti minulému kvartálu i co se týče plánovaných investic. Ještě loni plánovalo zvětšit investice do podnikání 46 procent firem, letos ve stejném kvartálu počítá s většími investicemi o sedm procent podniků méně. I to lze přičíst nejistotě a větší administrativní zátěži, které s sebou spíše přinesly poslední legislativní změny než makroekonomické ukazatele.

S investicemi souvisí i poslední dílčí index – úroveň podnikání. Rozšiřovat firmy plánuje pouhých 18 procent podniků. Sedmdesát procent se do žádného dobrodružství nechystá a plánuje své podnikání zachovat na stávající úrovni.

Podle Indexu očekávání je tedy evidentní, že firmy jsou stále optimistické, především ty menší ale brzdí neustálé změny v administrativě. Teprve další měsíce ukážou, zda se situace po legislativních změnách na začátku roku stabilizuje, nebo zda se „mírná deprese“ ještě prohloubí.

Osobně věřím, že se i menší podnikatelé a živnostníci se změnami vyrovnají, a doufám, že k tomu budeme moct jako významný partner mnoha z nich pomoci. Optimismus je podle mě stále namístě, i když na nás politici chystají už změny další. A mírný optimismus už je nakonec vidět i za okny. Jaro je tady a s jarem přicházejí nové výzvy. Tak jim pojďme vstříc. Držím palce všem, kdo mají skvělé plány, aby jim už do konce příštího kvartálu vyšly.

Přidejte komentář

(*) povinné pole

Odeslat známému

Vaše jméno (vyžadováno)

Váš email (vyžadováno)

Odeslat na email (vyžadováno)

captcha

×