Index očekávání firem

Navrhovaný růst minimální mzdy je pro většinu ekonomicky nereálný

Navrhované tempo zvyšování minimální mzdy neodráží podle 52 procent firem a podnikatelů současnou ekonomickou realitu. Na 42 procent malých a středních firem je potom opačného názoru a zbytek neví. Vyplývá to z průzkumu ČSOB v rámci Indexu očekávání firem. Pro rok 2018 činí minimální mzda 12.200 korun a v Česku ji pobírá asi 150.000 lidí.

Ideální poměr minimální mzdy k průměrné mzdě je podle manažerů 40 procent a únosné navýšení minimální mzdy o 1000 korun. Odborové a vládní návrhy na navýšení minimální mzdy se pohybují obvykle v rozmezí 1500 až 1200 korun.

Hlavní ekonom ČSOB Martin Kupka míní, že většina firem je v solidní finanční situaci a situaci ustojí. „Domnívám se, že pro většinu zdravých českých firem není otázka, zda nejhůře placeným zaměstnancům přidat 1000 či 1500 korun, existenční,“ poznamenal.

Více jak polovina podnikatelů soudí, že navrhované změny jim způsobí problémy, pokud se změní ekonomický cyklus k horšímu. „Mnoho společností se při sebemenším negativním vývoji hospodaření dostane do situace, kdy bude muset začít okamžitě mzdové náklady redukovat. V případě recese pak o to rychleji poroste míra nezaměstnanosti,“ upozornil předseda představenstva STS Olbramovice Michal Bakajsa.

„Na jednu stranu chápu, že se musí zvedat úroveň života zaměstnanců. Na druhou stranu to pro firmy je docela velká zátěž a my osobně raději investujeme do automatizace, abychom nemuseli přijímat nové zaměstnance,“ dodal jednatel Serafin Byliny Petr Gasparik.

Přidejte komentář

(*) povinné pole

Odeslat známému

    Vaše jméno (vyžadováno)

    Váš email (vyžadováno)

    Odeslat na email (vyžadováno)

    ×