Index očekávání firem

Náš byznys je hodně velký adrenalin

Vyprofilovala obor činnosti své firmy natolik úzce, že dnes prakticky nemají konkurenci. Přesto majitelka úspěšné vzdělávací a personální agentury Androsa Martina Peřinová připouští, že jim charakter jejich podnikání přináší každý den slušnou dávku nejistoty a adrenalinu.

Androsa_Perinova_cIII_2015Martina Peřinová se v oblasti personálního poradenství a vzdělávání pohybuje už od roku 1995. Od začátku se zaměřila na oblast farmacie a zdravotnictví. Po více než deseti letech v zaměstnaneckém poměru usoudila, že je čas založit si vlastní firmu. „Měla jsem už tehdy vybudovanou širokou síť kontaktů a dělala jsem hodně samostatné práce. Založení vlastní agentury byl přirozený další krok,“ vzpomíná.

Původně firma poskytovala farmaceutickým a zdravotnickým společnostem komplexní servis. Vyhledali vhodné pracovníky, postavili tým, který následně vyškolili a poslali do terénu. Velká poptávka po školení farmaceutických reprezentantů generovala Androse značnou část příjmů a firmě se dařilo. Pak ale přišla ekonomická krize. „Farmaceutické firmy významně redukovaly počty obchodních zástupců, zájem o školení prakticky ze dne na den opadl. Museli jsme rychle reagovat. Změnili jsme strategii a místo hromadných školení se zaměřili na odborné semináře a konference. Na ty firmy hlásí jen vybrané jednotlivce, což jim významně šetří finanční prostředky,“ popisuje Martina Peřinová, jak v době krize zachránila své podnikání. Pomohl jim také grant z Evropské unie, i když to chvíli vypadalo, že jim spíše uškodí. „V rámci projektu jsme intenzivně školili absolventy vysokých škol a pomáhali jim tak najít uplatnění na pracovním trhu. Bylo to velmi úspěšné, za tři roky jsme našli práci asi padesáti mladým lidem. Dařilo se nám to tak dobře, že proces uvolňování financí poskytovatelem nestačil našemu tempu. V jednu chvíli jsem zjistila, že už to neufinancuji. Tehdy mi hodně pomohla ČSOB, která nám během dvou dnů poskytla překlenovací úvěr,“ říká podnikatelka.

Nový model, který si firma nastavila v období krize, úspěšně funguje dodnes. Androsa dokonce rozšířila svou činnost i na Slovensko. Konference a semináře se jim daří obsazovat zejména díky aktuálním tématům a zajímavým hostům. „Snažíme se například reagovat na legislativní úpravy, zejména v oblasti regulace cen a úhrad léčivých přípravků a zdravotnických prostředků. Naši přednášející jsou lidé z top managementu farmaceutických organizací, ředitelé nemocnic nebo lidé ze Státního ústavu pro kontrolu léčiv,“ popisuje Martina Peřinová. Úspěch konferencí je výsledkem jejího mnohaletého úsilí, kdy trpělivě budovala síť kontaktů, pracovala na dobrých vztazích a postupně si získávala u lidí v oboru důvěru.

Firmě se daří, to ale neznamená, že by si je Martina Peřinová mohla dát nohy na stůl. „Náš byznys funguje na ad hoc bázi, což je hodně velký adrenalin. Kromě několika konferencí, které už jsou takové naše stálice, nemáme jistotu budoucích příjmů,“ popisuje úskalí svého podnikání. Část byznysu, která se zabývá personální činností, se nedá plánovat vůbec. Jak vysvětluje Martina Peřinová, exkluzivních zakázek je málo, převážně se na hledání uchazeče podílí agentur několik. Navíc fakturovat můžou až v momentě, kdy úspěšný uchazeč do zaměstnání nastoupí. Tím to ale nekončí. Agentuře totiž běží záruční lhůta, která je většinou stejně dlouhá jako ta zkušební. Pokud nový zaměstnanec v této lhůtě odejde, vrací agentura část peněz zaměstnavateli, nebo začíná hledat náhradu.

Podnikatelka má ale obrovskou chuť a vůli udržet firmu v černých číslech. Jednou z největších motivací jsou pro ni její tři kolegové, se kterými má nadstandardně dobré vztahy. Stali se z nich přátelé, kteří si absolutně důvěřují a respektují se. A její recept na úspěch? „Vztahy, důvěra a tvrdá práce. Ta nikdy nekončí, klienti volají i večer. Nám to ale nevadí. Tahle práce je náš život,“ říká Martina Peřinová.

Odeslat známému

    Vaše jméno (vyžadováno)

    Váš email (vyžadováno)

    Odeslat na email (vyžadováno)

    ×