Index očekávání firem

Firmy předpokládají růst i letos

Hubenější léta vystřídal v české ekonomice úspěšný rok 2015. Výhled na ten letošní se zatím drží v podobném duchu. Sice již není úplně čas velkých předsevzetí, ale ještě si můžeme dát do nejbližších kalendářních měsíců několik přání.

Začneme střízlivostí a nadhledem. V našem Indexu očekávání firem se ptáme podnikatelů na očekávanou poptávku a pak ji zpětně porovnáváme se skutečností. Na čtvrté čtvrtletí loňského roku očekávalo zvýšení poptávky 46 % firem a nakonec se jí dočkalo 47 %. O tři měsíce dříve byl poměr očekávání a reality 45 % vs. 49 %. Pro některé podniky není problém takovou věc odhadnout, díky charakteru své práce a zásobníku zakázek mají poměrně jasnou představu o nejbližším vývoji. Spousta drobných podnikatelů ale vychází ze zkušeností, intuice, vlastního potenciálu. Jsem proto rád, že přes aktuální optimismus zůstávají firmy nohama na zemi.

Pokračovat můžeme spokojeností. Od třetího čtvrtletí 2013 vzrostl podle našeho Indexu podíl firem, které vidí současnou ekonomickou situaci pozitivně, o 27 procentních bodů. Mnohem víc ale potěší konkrétní případy. Vloni jsme díky našemu projektu Hledá se obchod pomohli otevřít tři nové prodejny. Bezlepkové pekařství v Novém Jičíně, řeznictví ve Znojmě a prodejnu kávy v Českých Budějovicích. Pro každého je v těchto drobných střípcích ukryt kousek štěstí – pro zákazníky, samotné podnikatele, mé kolegy i třeba místní samosprávu.

A do třetice bych zmínil píli a silnou vůli posouvat věci kupředu. Jen v tom je totiž smysl každé činnosti. Z dat Indexu víme, že letos chce podnikání rozšířit 22 % podnikatelů a více než dvě pětiny firem očekávají, že jejich investice v letošním roce budou vyšší než loni. Někdy ale nemusí jít o peníze, nýbrž o samotný přístup k práci. Když jsme v loňském roce jako partneři soutěže Ocenění českých podnikatelek předali cenu ČSOB Výjimečná podnikatelka Pavle Čechové Švepešové, netušil jsem, o jak energickou ženu se jedná. Nadšení a nasazení, které vkládá do svých chráněných dílen a poskytování sociálních služeb, je pro mne v mnohém inspirující. Ze srdce jí držím palce a jsem rád, že podobných lidí u nás přibývá a že je společnost umí ocenit.

Za okny už zase sněží, tak ať to sype i ve vašem podnikání – přeji vám pohodu a dobrý pocit z odvedené práce. Stejně jako na svahu berte v potaz své síly a schopnosti a zkuste také občas myslet nejen na zisk, ale i na sebe a své okolí. Stojí to za to!

Petr Manda, výkonný ředitel Firemního bankovnictví ČSOB

1 komentář

  • easy use data recovery serial key 24.1.2020

    No matter if some one searches for his essential thing, thus he/she desires to be available that in detail, so that thing is maintained over here.| а

Přidejte komentář

(*) povinné pole

Odeslat známému

Vaše jméno (vyžadováno)

Váš email (vyžadováno)

Odeslat na email (vyžadováno)

captcha

×