Index očekávání firem

Každá desátá firma chce přesídlit

Téměř každá desátá malá a střední firma zvažuje změnu místa podnikání. Převládajícím důvodem je růst a s tím spojená potřeba větších prostor. Část firem ovšem vysvětluje stěhování i přemístěním do menších nebo nákladově výhodnějších prostor, vzešlo z průzkumu Index očekávání firem.

„Z našeho průzkumu Index očekávání firem vyplývá, že více než čtvrtina malých a středních firem z těch, které plánují změnu místa podnikání, potřebuje nové administrativní prostory. Řada firem nebude schopna tuto investici zvládnout vlastními silami. ČSOB má pro tyto situace v nabídce investiční úvěry, které jsou pro financování nemovitostí ideální,“ uvedl ředitel Firemního bankovnictví ČSOB ředitel firemního bankovnictví ČSOB Petr Manda. Stěhovat se potřebuje například provozovatel restaurací T.H.K. Rest Group. „V budoucnu ano. Do větších a vlastních prostor,“ poznamenal její jednatel Tomáš Kmoch.

Nové místo pro kanceláře potřebuje zhruba 28 procent z malých a středních firem, které plánují změnu místa podnikání. Dalších 27 procent podnikatelů se chystá rozšiřovat sklady a 18 procentům nevyhovuje stávající výrobní hala. Jedna z deseti pak uvažuje o nových garážích a parkovacích prostorách.

Takřka polovina podnikatelů z těch, které přesídlení řeší, si na své nové prostory v současné době šetří a chce vše zvládnou sama s vlastními zdroji. Třetina pak plánuje kombinovat své prostředky a úvěr. Pouze na úvěr pak spoléhá 11 procent dotazovaných.

2 komentáře

 • Martin Rataj 3.12.2019

  Pokud potřebujete realitní služby, potom budu rád, když se na mě s důvěrou obrátíte.
  S pozdravem
  Martin Rataj – Reality.5

 • Vladimír Dřevikovský 2.12.2019

  Dobrý den,
  pakliže 28% malých a středních firem potřebuje nové kancelářské prostory, máme pro některé z nich řešení. Prodáváme v Praze 6 kancelářské prostory pro 18 lidí /170 m2/
  a showroom se školícím střediskem /180 m2/.
  Má ČSOB možnost zprostředkování, když má tak dobré informace? Nebo používá externí partnery?
  Děkuji za zprávu

Přidejte komentář

(*) povinné pole

Odeslat známému

Vaše jméno (vyžadováno)

Váš email (vyžadováno)

Odeslat na email (vyžadováno)

captcha

×