Index očekávání firem

IOF zaznamenal především uklidnění českých firem

ČSOB Index očekávání firem (dále jen IOF), zjišťovaný v průběhu druhého kvartálu, posílil na rekordní hodnotu 31,4 bodu. Za zmínku stojí, že ke zlepšení došlo u všech tří dílčích indexů IOF, mapujících růstové ambice respondentů ve sféře podnikání, investování a poptávky po jimi produkovaném zboží či službách. Vzestup IOF v uplynulém čtvrtletí je o to výraznější, že mu předcházel zřetelný pokles ve čtvrtletí prvním. Dílčí index vývoje objemu investic se tehdy propadl o více než 20 procentních bodů…

Co mohlo být příčinou nejprve razantního poklesu IOF a následně jeho ještě razantnějšího vzestupu? Domnívám se, že vysvětlení bychom měli hledat ve dvojí rovině: domácí a zahraniční. Pokud jde o vývoj domácí ekonomiky, první kvartál 2016 byl obdobím, kdy statistika potvrdila veřejnosti to, co většina analytiků předpovídala: znatelné zpomalení růstu českého HDP. Konkrétně: po roce a půl, kdy kvartální přírůstky HDP bez výjimky nikdy neklesly pod 1 procento, zvolnil mezikvartální růst ve 4. čtvrtletí 2015 na hodnotu méně než třetinovou. Tak náhlý a výrazný propad nemohl zůstat ani v IOF bez odezvy. Pokud jde o rovinu zahraniční, vzpomeňme si na negativní překvapení i hospodářsko-politické nejistoty, jichž přibývalo jako hub po dešti: ekonomické zpomalení v Číně, pochyby o robustnosti oživení v USA, pokračující neřešení uprchlické krize v Evropě, rostoucí nejistota plynoucí z blížícího se referenda ve Spojeném království, množící se teroristické útoky v Evropě, a tak dále.

Poté, co se v závěru prvního a v průběhu druhého kvartálu 2016 ukázalo, že většina z uvedených hrozeb nedosáhla intenzity, které se lidé i firmy začátkem roku obávali, dostavilo se uklidnění, které opět nemohl IOF ponechat bez povšimnutí. Český mezikvartální růst HDP v prvním čtvrtletí 2016 opět o něco zrychlil, čínská vláda upevnila víru investorů v to, že má ekonomiku stále ještě pod kontrolou, americké oživení bude sice oproti původním předpokladům vyžadovat větší podporu centrální banky, nezdá se však být ohroženo.

Pokud jde o vývoj Indexu očekávání firem ve třetím čtvrtletí, bylo by příliš brzy snažit se již dnes o nějakou serióznější prognózu. Můžeme se domnívat, že námi prognózovaná další akcelerace mezikvartálního růstu domácího HDP IOF pomůže, zatímco brexit nebo další projevy terorismu v Evropě mu nejspíš uškodí. To je však také zatím všechno.

Martin Kupka, hlavní analytik ČSOB

Přidejte komentář

(*) povinné pole

Odeslat známému

Vaše jméno (vyžadováno)

Váš email (vyžadováno)

Odeslat na email (vyžadováno)

captcha

×